Археологічні дослідження про походження Білопілля

Городище багатошарове, 11 – 13 ст., 17 ст. (археол.). У центральній частині міста, при впадінні р. Крига до р. Вир (ліва притока р. Сейм). Вперше згадується в літописі на сторінках окремого літературного твору “Повчання” Володимира Мономаха4. БІЛОПІЛЛЯ М.

4.1. Городище багатошарове, 11 – 13 ст., 17 ст. (археол.). У центральній частині міста, при впадінні р. Крига до р. Вир (ліва притока р. Сейм). Вперше згадується в літописі на сторінках окремого літературного твору “Повчання” Володимира Мономаха у зв’язку з подіями 1113, інші  згадки пов’язані з подіями феодальної війни середини 12 ст., коли місто було резиденцією князя Ізяслава Давидовича. Давньоруське місто Вир досліджувалось В. Богусевичем (1958 – 1959) та В. Приймаком  (1985 – 1994, з перервами).

Дитинець давньоруського міста Вир займає неправильної форми мис, що підвищується над заплавою р. Крига. Висота над рівнем заплави становить 15 – 18 м. Розміри городища 130 х 100 – 60 м, площа становить близько 1,5 га. З північного боку городище обмежене схилом берегової тераси р. Крига, з північно-східного –  нешироким яром, з південного, напільного, – укріплене валом висотою 1 м та шириною 12 – 14 м,  з південно-західного – валом висотою 2,5 м та засипаним на даний час ровом. З півночі городище укріплене ескарпом висотою 4 м та трьома бастіонами. У середині 17 ст. на місці Вирського городища було засноване козацьке містечко Крига.

У ході досліджень В. Богусевичем було розкопано площу понад 400 м2, досліджені 4 наземні будівлі, 1 напівземлянка, а також кілька господарських будівель, в основному ям 12 – 13 ст. Серед знахідок – фрагменти амфор з високими ручками, кістяні гребінці, бронзові та скляні браслети, переважає кераміка 12 – 13 ст. та пізньосередньовічна. Майданчик дитинця  зайнятий парком, частково забудований [39]. [План м. Крига. Кресленик Осадчого Є. (1)].

Віктор Приймак

4.2. Посад давньоруського міста Вир, 11 – 13 ст., 17 – 18 ст. (археол.). У центральній частині міста. Займає підвищення правого корінного берега р. Крига. Досліджувався В. Приймаком у 1985 – 1994. Обстежений у 2006 Є. Осадчим та О. Коротею. 

Посад давньоруського міста Вир, судячи з літописного повідомлення 1160 був,  хоча б частково, укріплений. За роки досліджень було розкопано 6 житлових приміщень-напівземлянок: однокамерні, площею 15 – 25 м2,  і двокамерна, площа якої 35 м2.

Склад знахідок виділяється однотипністю: кераміка, в тому числі ангобована білою глиною, шиферні пряслиця, залізні ножі. Потужність культурного шару становить 1,5 м. Територія посаду частково забудована, північна частина розорюється під городи [40].

 

                                                                                                                       Віктор  Приймак

4.3. Городище пізньосередньовічне кін. 17 – 18 ст. (археол.). В центрі міста. Займає підвищення берегового плато правого берега р. Крига при її впадінні в р. Вир. Обстежене Є. Осадчим та О. Коротею у 2006. 

Висота над рівнем заплави становить 10 – 18 м. Фортеця складалася з двох частин: укріпленого посаду та внутрішнього замку.  Укріплений посад має форму прямокутника зі скошеним східним боком. Розміри посаду –  950 х 420 м. З південного, східного та західного боків укріплений ровом шириною 12 – 14 м, залишки якого збереглися у північно-східній та північно-західній частинах, та валом, який зберігся у північній частині, а у південній, східній та західній частинах зруйнований сучасною забудовою. Висота валу у північній частині становить 2 – 2,5 м.

Укріплення внутрішнього замку збереглися у північній його частині. На даний час збереглася частина валу внутрішнього замку. Висота валу становить 2 м. Територія посаду забудована. На території внутрішнього замку розташований парк. Потужність культурного шару становить 0,8 – 1,2 м. Городище є залишками Білопільської фортеці 1672 [41]. [План фортеці 17 ст. Кресленик Осадчого Є. (2)].

Євген Осадчий

Олексій Коротя

4.4.Поселення, 3 – 4 ст. н.е. (археол.). На західній околиці міста, в урочищі Красняни, між залізницею та дамбою ставу, на правому березі струмка – правої притоки р. Вир. Досліджувалося В. Приймаком у 1987, обстежене Є. Осадчим та  О. Коротею у 2006.

Розміри поселення –  500 х 100 м. Висота над заплавою струмка –  3 – 6 м. Потужність культурного шару –  до 1,5 м. Площа поселення задернована, в південно-східній частині знаходяться дачні будівлі, в північно-західній – культурний шар знищено при підсипці дамби. У шурфі в центральній частині поселення знайдена ліпна та гончарна кераміка черняхівської культури 3 – 4 ст. н.е. На момент обстеження у 2006 поселення задерноване. Матеріали досліджень зберігаються в фондах Сумського краєзнавчого музею [42]. Віктор Приймак

4.5. Курганний могильник (археол.). В межах міста на території цвинтаря, городів, поблизу телеретранслятора. Досліджувався В. Приймаком у 1988, обстежений Є. Осадчим та О. Коротею у 2006. Складається з 6 курганів.

Курганні насипи округлі, конічної та напівсферичної форми, діаметром 30 – 40 м, висотою 1,5 – 4 м. На момент обстеження у 2006 кургани задерновані, пошкоджені сучасними похованнями, ямами. 2 насипи розорюються. Розкопки не проводилися [43].

Віктор Приймак 

4.6. Курганний могильник (археол.). На південно-західній околиці міста, за 0,3 км на південний схід від колишнього Шереметівського цегельного заводу, поблизу ґрунтової дороги, яка веде від заводу до міста.  Досліджувався В.В. Приймаком у 1988, обстежений Є. Осадчим та О. Коротею у 2006.  Складається з 2 курганів, що віддалені один від одного на 150 м.

Курганні насипи округлі, конічної та напівсферичної форми, діаметром 20 та 35 м, висотою 2 та 1 м. На момент обстеження у 2006 високий курган задернований, вершина пошкоджена геодезичним знаком. Другий курган розорюються, через нього проходить ґрунтова дорога. Розкопки не проводилися [44].

Віктор ПриймакСоздан 18 ноя 2015  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
Фото Тут спілкуються українською [Vox.com.ua] Портал українця При поддержке NIC.UA